Čo sú barefoot bežecké tenisky ? Poznáte výhody ich nosenia ? 14. februára 2022 – Publikované v: Odporúčania

Poznáte ten neopísateľný pocit keď si  užívate slobodu chôdze  „naboso“, napríklad po pláži, alebo po tráve. Slobodne natiahnuť prsty, cítiť pri chôdzi každé zrnko piesku, respektíve steblo trávy… V našich zemepisných šírkach a v  dnešnej  uponáhľanej dobe, nie je možné sa kedykoľvek a kdekoľvek len tak vyzuť. Neznamená to však ale, že pocit bosej chôdze si nemôžeme užívať.

Presný preklad “Barefoot“  z anglického jazyka znamená bosá noha. Neprepadnite ale panike, nejedná sa totiž o chôdzu úplne bez topánok naboso. Tieto minimalistické topánky, čo sa podrážky týka, len imitujú chôdzu na boso. Pri ich nosení budete teda kráčať tak, ako je to Vašim nohám prirodzené.

Človek počas svojho vývoja väčšinu času chodil bosý. Z hľadiska vývoja, nosíme topánky len veľmi krátky čas. Naši predkovia si tým trénovali rovnováhu a držanie tela.

Ako sa líšia barefoot topánky od klasickej konvenčnej obuvi?

V prvom rade tieto topánky majú úplne iný tvar, ako klasická obuv. Prečo je to tak ? Pretože, berefoot rešpektujú prirodzenú anatómiu nohy. U klasických topánok sa špička zužuje, táto stláča prsty k sebe a zabraňuje tak prirodzenému postaveniu prstov na nohách.

Hlavným cieľom týchto topánok je, aby chodidlo dostalo priestor v plnom rozsahu a tak mohlo lepšie pracovať pri dotyku s povrchom. O barefoot obuvi hovoríme vtedy, keď podrážka nepresahuje 8mm. Je to preto, aby človek cítil všetky nerovnosti terénu a chodidlo lepšie pracovalo. Tieto topánky nedisponujú ani opätkom, ani klenbou. Noha takto nedostáva podporu. Rozdiel medzi špičkou a pätou je 0, čiže sú v jednej rovine.

Barefoot a behanie

Ak rozmýšľate, že sa stanete tiež, tak ako my, priaznivcom prirodzeného behu, tak barefoot bežecké tenisky sú tou pravou voľbou. Ňou napodobníte beh, ako keby ste behali naboso. Táto teniska Vás prinúti k prirodzenému držaniu tela a došľapu na prednú až strednú časť chodidla. Tento beh, Vás donúti zapájať viac prsty na nohách. Ak beháte cez pätu, tak sa určite poradťe ako správne behať, lebo tento spôsob je pre Váš pohybový aparát, cestou do pekla.

Pri technike behu cez päty v barefoot topánkach je táto extrémne bolestivá, vzhľadom na to, že podrážky tenisiek majú maximálne 8mm. Ale aj napriek tomuto zlozviku, Vás barefoot tenisky naučia správnej technike a to, došľapu na špičku.
Ak s nimi chcete začať, tak bežecké barefootky sú vhodné obuť do mäkšieho terénu, respektíve povrchy ako sú tráva, udupaná hlina, alebo do stredne náročného terénu. Nemusíte sa báť ani bežeckého pásu. Pre začiatočníka sú totiž dosť veľkým problémom kamienky, skalky, betón aj asfalt.

V začiatkoch,  si do topánky môžete dávať vnútornú vložku, aby kontakt s povrchom nebol taký intenzívny. Po čase sa jej môžete zbaviť.

S barefoot teniskami určite začnite behať pomalšie, aby si svaly na nohách na tento štýl behu zvykli a zosilneli. Odporúča sa v začiatkoch behania striedať pri tréningoch raz barefoot , raz bežeckú topánku, ktorá by mala mať ale nulový drop.

Aké sú výhody barefoot tenisiek

Najmarkantnejšou výhodou je určite to, že pri behu máme zapojené v pohybe všetky svaly na chodidle. Naša dolná končatina sa vďaka tomu zdravo vyvíja.

zmiernenie vybočených palcov hlavne u žien, spôsobené nosením lodičiek

zlepší sa držanie tela

posilnenie úponov a svalov na dolných končatinách, hlavne v oblastiach kĺbov

prirodzená podpora klenby nohy, prevencia proti plochým nohám, keď už ich máte, pomáhajú k zlepšeniu stavu, dokonca k ústupu

úplne odznenie bolestí hlavy, spôsobenej zlým držaním tela, ústup bolestí bedier a krku

počas behu sa Vám prirodzene narovná chrbtica

budete behať dlho a zdravo, čo sa prejaví na Vašej technike behu. Najväčšou výhodou je to, že pri chôdzi hýbeme všetkými svalmi na chodidle. Noha sa vďaka tomu zdravo vyvíja, čo je dôležité hlavne u detí.