Ako si správne vybrať skialpovú výstroj 27. októbra 2021 – Publikované v: Odporúčania

Správny výber skialpového vybavenia je zásadná a kľúčová vec. Jeho výberu by sme mali venovať dostatočne veľa času a hlavne neorientovať sa len podľa ceny, respektíve kupovať lacné sety, ktoré väčšinou nebudú spĺńať tie nároky, ktoré od vybavenia očakávame. Nedajte sa preto zmiasť tým, že cena bude Vaším hlavným faktorom pri samotnom výbere, nakoľko v drvivej väčšine potom dostanete nekvalitné lyže, častokrát z polyuretánu,  na ktorých sa Vaše predstavy s realitou jazdy budú diametrálne líšiť.

Výber skialpinistických lyží

Na skialpové lyže sa musíte vedieť spoľahnúť pri všetkých snehových a poveternostných podmienkach. Či už je to prašan, tvrdý firn, ľad, alebo bubny na zjazdovke, musia spoľahlivo držať za každých okolností. Základnú otázku na ktorú musíte poznať odpoveď, predtým ako pristúpite k samotnej selekcii typu lyže je to, na aký účel budem lyžu používať, v akom teréne budem s ňou lyžovať a čo od nej očakávam. Bez tejto zodpovedanej otázky si tú pravú lyžu pre Vás pravdepodobne nekúpite.

Dĺžka klasickej skialpovej lyže by sa mala pohybovať v rozmedzí od brady po koreň nosa. Čím je lyža kratšia a je bližšie k brade, tým je lyža točivejšia a ľahšie sa ovláda. Výnimka je  u freeridovej lyže, kedy dĺžka lyže môže dosahovať našu reálnu výšku postavy, respektíve môže byť aj o niečo dlhšia.
Ďalším parametrom je šírka lyže. Čím je skĺznica širšia, tým pri zjazde vzniká lepší vztlak a lyže sú tým pádom lepšie ovládateľné, platí to predovšetkým pre hlboký sneh. Pri vyšších rýchlostiach širšia lyža nemá  tendenciu sa rozkmitať v úrovni špičky, ako je to pri polyuretánových ľahkých lyžiach. Treba si všímať vykrojenie lyže, platí tu pravidlo, že čím je lyža vykrojenejšia, tým je stabilnejšia a lepšie drží nami zvolenú líniu.
Nasledovným parametrom je to, z čoho je lyža vyrobená. U kvalitných lyží , je to niekoľko vrstiev, kde výrobcovia predovšetkým vsadili na spojenie niekoľkých typov dreva, ľahkých a pevných materiálov. Jedná sa hlavne o spojenie jaseňa, paulównie, aramidu, karbónových výstuh atď.
Netreba zabúdať ani na hmotnosť skialpinistu, ak je veľmi vysoký a ťažký, pri kúpe úzkych lyží môže tieto lyže pretláčať, tým pádom lyža nebude spĺňať dané parametre a bude sa chovať v teréne úplne ináč.
Posledným parametrom, na ktorý nemožno zabudnúť,  je jej rádius. Platí tu jednoduché ale účinné pravidlo. Skôr urobíš dlhší oblúk s lyžou s menším rádiusom , ako krátky oblúk s lyžou, ktorá ma rádius väčší.

Typy skialpových lyží

 

Pretekárske / výkonnostné – zväčša sa jedná o ultra ľahké lyže, nakoľko tu je hlavným parametrom váha.  Šliapanie do kopca je tu veľmi príjemné, ale vďaka vykrojeniu a nižšej hmotnosti, sú horšie ovládateľné. Technika lyžovania sa na tomto type lyže odlišuje od klasickej skitouringovej lyže. Lyže sú relatívne úzke, šírka pod topánkou môže mať len 65mm.

Klasické skitouringové lyže – sú najpoužívanejším typom lyží medzi skialpinistami.  Poskytujú tak ako výborné šliapacie vlastnosti, tak aj pohodlie pri zlyžovaní rôznych druhov terénov. Šírka lyže pod lyžiarkou sa tu pohybuje od 70-90mm.

Freeridové lyže – pri tomto type lyží býva hmotnosť najvyššia, nakoľko tento typ lyže si vyžaduje širokú skĺznicu. U tohto typu lyže je stúpanie ťažšie a fyzicky náročnejšie, dbá sa tu hlavne na komfort zlyžovania, aby si skialpinista zalyžoval v hlbokom prašane , ale aby lyža aj podržala v zľadovatenom teréne. Šírka skĺznice sa tu pohybuje od 90mm a vyššie.

Výber skialpinistických lyžiarok

Pokrok a inovácie materiálov a ich prevedenia kraľujú aj v tomto krásnom odvetví. Tým sa výber vhodnej skialpovej lyžiarky stáva z roka na rok zložitejším. Víziou a poslaním SkialpPro je prinášať pre našich zákazníkov len tie typy starostlivo vybraných skialpových lyžiarok, ktoré máme sami odskúšané, tým zaručíme našim klientom, že ich predstavy o skialpe sa naplnia a zažijú to, prečo si ich kúpili.

Je rozdiel či budeš nastúpané výškové metre získavať prostredníctvom lanovky, alebo ich nastúpaš na skvelých lyžiach, v skvelých lyžiarkach a na Strave Ťa tvoji známi odmenia “kudosom“ J. Výberu tej správnej skialpovej lyžiarky by si mal venovať vždy najviac času. Budú súčasťou tvojej nohy a hlavne pomocou nej  budeš prenášať impulzy na lyžu. Nie je nič horšie, ak sa výber topánky podcení a ty už pri prvej túre nezažiješ ten krásny pôžitok z výšľapu a následného zjazdu, ale tvoj výlet sa zmení na nočnú moru v podobe otlakov a pľuzgierov na tvojich nohách. Preto je priam žiadúce, aby si aj pár desiatok minút v lyžiarkach na predajni pobudol a zistil ako sa správajú na nohe po pár minútach.

Treba tu zdôrazniť, že ak ešte nemáš skúsenosti so skialpom a predtým si lyžoval len na lyžiarskych zjazdovkách, tak určite nečakaj, že skialpová lyžiarka bude poskytovať to isté ako klasická zjazdová lyžiarka. Rozdiel je tu markantný. Hlavným rozdielom je prepínanie medzi chôdzou a lyžovaním, takzvaným systémom Ski / Walk. Takýto systém síce už poskytujú aj klasické zjazdové lyžiarky, ale v porovnaní so skialpovou lyžiarkou sa to nedá porovnať a chôdza je tu omnoho príjemnejšia. Môže za to polstrovanie vnútornej papuče (vložky), ďalej prepracovanejšia konštrukcia samotného skeletu lyžiarky, vysoká rotácia (ohybnosť) komínu, (ktorá sa koriguje špeciálnou prackou alebo klipsňou lyžiarky).

 

 Na čo sa pozerať pri výbere skialpových lyžiarok?

 

Dôležitým prvkom pri výbere skialpových lyžiarok je aj správny výber modelu. Každá z lyžiarok je určená na určitý typ skialpu. Na výber máš skitouringové, pretekové a výkonnostné, alebo freeridové skialp lyžiarky.

Rotácia (ohyb) komína –  U skialpinistických lyžiarok sa táto hodnota pohybuje pri číslach okolo 60°. U pretekárskych a výkonnostných modelov to môže byť až 75°. Platí tu jednoduché pravidlo – čím väčšia je rotácia komína, tým je samotná lyžiarka pružnejšia a poskytuje tak lepší komfort pri šliapaní do kopca.

Hmotnosť lyžiarky bežné lyžiarky sa pohybujú v hmotnostiach okolo 3 a viac kilo, skialpové  lyžiarky sú v porovnaní s nimi oveľa ľahšie. Tie najľahšie majú hmotnosť aj pod  1kg. Všeobecne platí, že čím ľahšia lyžiarka, tým je aj chôdza hore do kopca jednoduchšia.

Skitouringové (allmountain) lyžiarky vhodné na celodenné skialpové pochody. Obľubu si získajú  hlavne u začínajúcich a pokročilých skialpinistov, ktorí majú radi dlhšie výšlapy a rovnako tak aj pekné zjazdy. Ich systém ski/walk umožňuje rýchle prepínanie medzi týmito dvoma módmi jednoduchým prepnutím páčky alebo klipsne .

U pretekových lyžiarok sa kladie dôraz  na ich nízku hmotnosť (pohybuje sa zväčša okolo 1 kg), rýchleho prepínania režimu ski/walk a tiež možnosť upnutia mačiek pre lezenie. Takéto lyžiarky sa tiež vyznačujú veľmi vysokou rotáciou komína čo pretekárovi poskytuje rýchly a efektívny pohyb do strmých svahov

Pre freeridové lyžiarky platí, že sú hmotnostne ťažšie oproti iným typom skialp lyžiarok, čo má za následok lepšie vlastnosti pri zjazde vo voľnom teréne. Ich flex index sa pohybuje dosť vysoko. Znamená to, že tieto typy sú veľmi pevné a pružné. Pevnosť tiež zabezpečuje väčšinou štvorklipsňové upnutie. Aj zvýšený komín tu má svoj význam. Napomáha lyžiarovi bezpečne ustáť rôzne skoky a dopady.

 

Kompatibilita lyžiarok s viazaním – Pri nákupe skialpinistických lyžiarok nezabúdaj, že pre výšlap ti nebude stačiť klasické lyžiarske viazanie, ale budeš potrebovať aj špeciálne viazanie určené na skialp. Ide o  viazanie, ktoré ti umožní zafixovať prednú časť lyžiarky a pritom voľne zdvíhať pätu. Pri jazde dolu si pätu pevne zafixuješ a môžeš tak lyžovať dole ako bežný lyžiar.  Na toto ťa ale upozornia a vysvetlia v každom lepšom špecializovanom obchode.

Výber skialpinistického viazania

Rozdiel medzi klasickým zjazdovým viazaním a skialpovým je primárne v hmotnosti. Tie najľahšie sa blížia k hmotnosti 100g, ale ten najzásadnejší rozdiel je, že umožňujú vykonávať pohyb podobný bežeckému lyžovaniu pri stúpaní do kopca.

Na druhú stranu sa však musí dať zafixovať, aby sa na lyžiach dalo aj lyžovať. Okrem toho sú skialpinistické viazania vybavené stúpacími úrovňami podpory, ktoré dosť uľahčujú výstup v strmom  a ťažko dostupnom teréne.

S VÝBEROM ALE OPATRNE. NA TRHU JE MNOŽSTVO ZNAČIEK A KAŽDÁ JEDNA SA SNAŽÍ PRINIESŤ PREVRATNÚ VYCHYTÁVKU, BOHUŽIAĽ ČASTOKRÁT ALE NEPREVERENÚ. ODPORÚČAME TI ORIENTOVAŤ SA NA TRADIČNÝCH OVERENÝCH VÝROBCOV , AKO SÚ ATK, SKITRAB, SALOMON, ATOMIC.

 

Skialpové viazania, ktoré majú spojenú špičku a pätku jednou alebo dvoma spojovacími lištami (rámové) majú vyšší komfort, ale na úkor vyššej hmotnosti. Bezpečné vypínanie na úrovni zjazdových viazaní je zárukou spokojnosti. Našliapnutie päty je pohodlné a ľahko sa vypína. Pravda je ale taká, že je to už trocha“ old school“ technológia a pokiaľ sa nemienite venovať napríklad vysokohorským vynáškam v zime do tohto typu viazania už neodporúčame ísť.

Tvoja voľba by mala smerovať k TLT viazaniu. Prax a skúsenosti ukázali čo je najlepšia voľba, dnes drvivá väčšina skialpinistov používa viazania s TLT technológiou, kde špica a pätka nie sú spojené. TLT viazania sa líšia len v spracovaní systému päty a stúpacích pozícií.

TLT viazania sa môžu na pohlaď zdať slabé do zjazdu, ale môžeš nám veriť sú to podľa typu (tie s brzdou) plnohodnotné viazania čo sa týka vlastností (din u niektorých 12 až 14) a taktiež aj v rámci bezpečnosti (vypínacie funkcie a sily). Dokonca niektoré majú aj certifikáty bezpečnostného viazania. Pri zapínaní lyžiarky do špičky pri začiatkoch budeš potrebovať určitý nácvik a cit, chce to trpezlivosť ale postupom času získaš potrebnú prax.

Nevýhodou niekomu príde to, že do namontovaného viazania na lyži sa vojde 1-2 veľkosti skeletu, čo ti neumožní požičať lyže kamošovi s väčšou, alebo menšou lyžiarkou. Ale už aj na to máme riešenie v SkialpPro a ponúkame viazanie od SkiTrabu kde možno hýbať s pätkou až 34mm, čiže pri požičaní alebo následnom predávaní lyží, nie je nutné prevŕtavať viazanie.

Výber skialpinistických pásov

Tak ako výber správnej lyže na skialp, aby ste si Vaše výšľapy užili, nesmieme zabudnúť aj na správny výber skialpových pásov.

Pri správnom výbere pásov budeme riešiť samozrejme najprv to, aby nám stúpacie pásy na lyže sadli.  Skoro všetci výrobcovia skialpových lyží ponúkajú zároveň k lyžiam skialpové pásy, ktoré už majú od výroby špecifické tvarovanie na danú lyžu, ako aj uchytenie na špičke a päte lyže.

Existujú na trhu aj pásy, ktoré sa dajú kúpiť na metráž, a v špecializovanej predajni ako je napríklad aj tá naša, Vám dané pásy orežeme presne na mieru tak, aby Vás podržali za každých snehových podmienok . Aby Vám pásy držali, uchytávajú sa na špičke napríklad pomocou gumového očka, hrazdičky alebo háčiku. Na päte to zvyčajne býva klip, zarážka do takzvanej plutvy na konci lyže, alebo pásy končia orezané pred koncom lyže. Toto posledné ukončenie sa hlavne využíva pri výkonnostnom alebo pretekárskom skialpe a lyžiach.

Ako fungujú skialpové pásy

 

Ten z Vás kto sa už stretol so skinovými bežkami určite pozná, ako funguje ten trik. Vlákna skialpových pásov sú usporiadané v jednom smere. To v praxi znamená, že keď s pásmi ideme v smere pohybu tak kĺzajú, smerom dozadu nás tým pádom vlákna nepustia a držia na snehu.

Typy stúpacích pásov

 

Doby kedy tulenie pásy boli z tulenej srsti sú davno preč. Ostal im len familiárny  názov “Tulenie pásy”. V súčasnej dobe existujú v zásade dva typy skialpových pásov. Buď sú to čisto 100% mohérové, alebo namixované mohér plus nylón.

100% mohérové pásy, sú vyrobené z prírodných vlákien a to srsti angorských kôz. Majú svoje výhody a nevýhody. Výhodou je napríklad to, že fungujú veľmi dobre pri všetkých podmienkach, napríklad aj pri vysokých mrazoch. Zasa ale pri starom alebo tvrdom zľadovatenom snehu, dochádza u nich k väčšiemu opotrebovaniu. Z tohto dôvodu môžeme povedať, že majú na spomínanom typu snehu kratšiu životnosť.

Mohérové pásy s prímesou nylonu , sa skladajú ako už samotný názov hovorí, z prírodných vlákien a syntetických nylónových vlákien. Aj tieto pásy majú svoje výhody a nevýhody. Výhodou je už ich spomínaná životnosť, čo v praxi znamená, že vďaka syntetickým vláknam nedochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu vlákien. Nevýhodou je ale to, že pri vysokých mrazoch syntetické vlákna mrznú a tým pádom pás môže strácať svoje priľnavé schopnosti.

Údržba skialpových pásov

 

Aby nám pásy plnohodnotne slúžili, je dôležité sa o nich dobre starať. K tomu slúžia napríklad impregnácia pásov alebo voskovanie samotných pásov. Ako impregnácia tak aj voskovanie pásu nám zabráni tomu, aby pás nasával vodu, tým pádom namrzol a ťahal vodu, čím by sa stal ťažším a následne by sa nám na neho začal lepiť sneh. Impregnácia a voskovanie nám zaručí aj to, že pri kratších zjazdoch, kedy nedávame dole pásy, je zjazd omnoho jednoduchší a kĺzavejší.

 Manipulácia so skialpovými pásmi

 

Vo chvíli kedy vyšlapeme na vrchol našej cesty, je nutné pás dať dolu. Ideálne pás odlepíme z lyže, zložíme ho oproti sebe s lepiacimi plochami, alebo na lepiacu plochu dáme fóliu respektíve sieťku, vložíme pod bundu, poťažmo do batohu. Doma pás sušíme pri izbovej teplote rozložený a najlepšie prevesený tak aby mohol dýchať. Ideálne s nalepenou transportnou fóliou alebo sieťkou. Tak ako fólia tak sieťka nám zamedzí tomu, aby nám vysychalo lepidlo a tým pádom lepšie drží pri našom ďalšom použití. Pás po túre, nikdy nenechávame nalepený na lyži, poškodzuje sa tým skĺznica lyže ako aj týmto znížime životnosť lepidla.  Pre skladovanie pásov mimo sezónu môžeme pásy zrolovať do rolky ale vždy s nalepenou transportnou fóliou alebo sieťkou.

Zhrnutie

My v SkialpPro sme pripravení poradiť Vám so správnym výberom skialpinistickej výstroje, tak sa neváhajte na nás obrátiť cez náš kontaktný formulár, alebo nám kľudne zavolajte na kontaktné telefónne číslo: +421 908 58 00 40, respektíve Vám určite najlepšie poradíme pri návšteve našej kamennej predajne na Tomášikovej 3/A v Bratislave.