5 dôležitých trikov, ktoré by mal vedieť každý, kto si ide kupovať “lezečky“ 11. mája 2021 – Publikované v: Odporúčania

Na tú najvyššiu a najťachšiu skalu vyleziete len v prípade, že budete mať spoľahlivé vybavenie. Popri lezeckom úväzku, karabínam, horolezeckým lanám a ďalšom príslušenstve sú to práve lezecké topánky, ktoré vás podoprú a dovedú k cieľu. Aby tomu mohlo tak byť, musia Vám perfektne sedieť. Dobrý pocit pri lezení je predsa to, pre ktorý to všetci robíme

Asymetria

Druhy „lezečiek“ sa líšia predovšetkým svojou asymetriou a profilom. Pod pojmom asymetria si predstavte mieru zahnutia od päty k špičke (pri pohľade zhora tvorí písmeno C; čím viac, tým sú asymetrickejšie). Oproti tomu profil je krásne vidieť zboku (ak dolieha celá podošva na rovnú podlahu, jedná sa o nulový profil).

Veľkosť

Základom pre výber správnej veľkosti “lezečiek“ je zmeranie dĺžky chodidla. Jednoducho na zem položte meter a naň alebo vedľa neho položte svoje chodidlo. Poznačte si veľkosť v mm.

Potom samôžete pustiť do výberu veľkosti “lezečiek“ podľa vašej výkonnosti a lezeckých schopností. Začiatočníci ocenia “lezečky“ s malých ohnutím a skrčením prstov, profesionáli naopak vyhľadávajú “lezečky“ tesne obopínajúce prsty. Tým sa totiž zvyšuje vnímavosť a cit k povrchu, po ktorom lezú. Avšak pozor, v takýchto “lezečkách“(s veľmi skrčenými prstami vo vnútri) musíte vydržať dlhšie ako pár minút. Ak sa trápite a nohy vás v nich bolia,  je to známka toho, že pre vás ešte nie sú tým pravým.

Nie je to len o správnej dĺžke “lezečky“, jej asymetrii a profile. Pri výbere je potrebné vziať do úvahy aj ďalšie faktory:

Tvar nohy

Každý človek má inak tvarované chodidlo (iný objem a šírku), inú dĺžku a tvar prstov.

Pre každého sa  správne lezecké topánky nájdu,  je však potrebné hľadať a starostlivo skúšať. Pamätajte, že “lezečky“ sa nenosia s ponožkou. Naboso alebo len s veľmi tenkými a bezšvíkovými ponožkami.

Preferencie šňurovanie alebo suchý zips 

Niekto má radšej šnurovanie, niekto suchý zips. U šnurovacích “lezečiek“ je možné topánku utiahnuť podľa svojich potrieb v celej jej dĺžke. To sa u suchého zipsu nedá, ale zato sa takéto “lezečky“ rýchlo obúvajú.

Typ lezeckých ciest

Rôzna náročnosť výstupov vyžaduje rôzne druhy lezeckých topánok. Najlepším spôsobom ako zistiť čo vám vyhovuje,  je to jednoducho otestovať v teréne. Tam, kde najčastejšie leziete. Všeobecne však na ľahké cesty stačia začiatočnícke “lezečky“, ale na ťažké cesty je potrebné “pritvrdiť” (čo do asymetrie a profilu).